with Brak komentarzy

Talenty Gallupa w pracy rekruterki

Talenty Gallupa w pracy rekruterki

Dzisiejszy wpis to eksperyment praktyczny! Poprosiłam rekruterki, które znają swój profil Gallupa aby podzieliły się tym, jak talenty widoczne są w ich działaniu. Dzięki temu zobaczysz jak zastosować wiedzę o talentach Gallupa w praktyce :)
No i może przekonam Cię, że bycie dobrą rekruterką nie zależy od profilu ;)

W tym wpisie zobaczysz:

  • Jak wybrane talenty przejawiają się w pracy rekruterki?
  • Czy rekruterki mają takie same talenty? ;)
  • Czy masz wspólne cechy z rekruterkami?
  • Jeśli szukasz pracy w roli rekruterki: w których obszarach warto przemyśleć swoje talenty :)

Gdzie w pracy rekruterki widoczne są talenty Gallupa?

Jeśli znasz koncepcję Gallupa, wiesz, że każdy talent ma swoje jasne i ciemne strony, co oznacza, że może pomagać lub przeszkadzać w działaniu. Może nawet wiesz, dlaczego talenty Gallupa są jak ryba ;)

Aby pokazać Ci działanie talentów Gallupa w praktyce, wyróżniłam cztery obszary pracy rekruterki:

  • Współpracę z managerami – od określania profilu, przez prezentację kandydatów, koordynację spotkań, po zbieranie feedbacku i ustalanie warunków zatrudnienia,
  • Współpracę z kandydatami – od komunikacji na LinkedIn czy przez mail, przez rozmowy telefoniczne i spotkania, po przekazywanie decyzji i składanie ofert,
  • Organizację pracy własnej i (koordynację) procesu – dbanie o rozkład i realizację zadań, koordynację wielu zadań i informacji naraz, kontrolę nad przebiegiem procesu i usprawnianie działania,
  • Odczuwaną satysfakcję z pracy rekruterki – utrzymywanie motywacji do pracy, elementy dające radość, radzenie sobie z przeciążeniami i frustracjami w pracy.

Jak widoczne są talenty Gallupa w pracy rekruterki? Oto, co odpowiedziało mi 5 rekruterek :)
Jako ostatni znajdziesz mój głos, żeby nie było, że tylko innym pocił się przy odpowiedziach mózg ;)


Jak talenty Gallupa POMAGAJĄ we współpracy z managerami?

Ania P:
Myślę, że najbardziej pomaga mi talent Indywidualizacji. Dzięki niemu mogę bardzo indywidualnie podejść do każdego problemu i znaleźć najlepsze rozwiązanie, oczywiście to nieszablonowe :)

Marcelina:
We współpracy z managerami pomaga mi Harmonia i Indywidualizacja. Dzięki nim wiem, że mogę dogadać się z prawie każdym ;) Łatwiej jest mi wybrać styl i formę komunikacji czy sposób przedstawiania danych w zależności od ich potrzeb. Pomocne są również talenty Osiąganie i Dyscyplina: zarówno mnie, jak i managerowi, zależy na tym samym celu, czyli zrekrutowaniu jak najlepszej osoby. Dzięki Osiąganiu i Dyscyplinie razem z managerem jesteśmy w stanie rozplanować poszczególne kroki procesu i trzymać się terminów, co bardzo wspiera jasną komunikację.

Martyna:
Pomaga mi Indywidualizacja: pozwala na dopasowanie do potrzeb danego managera i zespołu, cenię spotkanie 1:1 z daną osobą, żeby się zobaczyć, poznać i porozmawiać. Ten talent sprawia, że lepiej rozumiem potrzeby danej osoby i mogę się dopasować do jej wymagań, potrzeb i tempa pracy, czasem też nastroju.

Anonimowa Rekruterka nr 1:)
Indywidualizacja sprawia, że rozumiem potrzeby managera, mam cierpliwość do jego wymagań, w trakcie wstępnego wywiadu jestem w stanie dostosować się do jego stylu komunikacji, a z całej puli kandydatów umiem wybrać tego, który wpasuje się w zespół i spełni wymagania. Potrafię także zauważyć mocne strony kandydata i ubrać w słowa jego kompetencje przy przedstawianiu profilu managerowi.
Mój talent Strateg przygotowuje scenariusze „co jeśli?” np. manager nie polubi kandydata, kandydat zrezygnuje z procesu, odrzuci ofertę, będzie negocjował, nikt nie zaaplikuje na konkretne stanowisko, nie pojawi się na rozmowie etc. Bardzo często mam w głowie przygotowany plan B. Także dzięki Strategowi skutecznie pomagam podjąć managerom decyzje w wyborze jednego z kilku dobrych kandydatów, np. pokazuję perspektywę: co może się wydarzyć, jeśli wybierze tego czy innego.
Elastyczność powoduje, że nie mam problemu z dostosowywaniem się do nieprzewidzianych sytuacji, zwrotów akcji, których jest dużo w rekrutacji. Nie paraliżują mnie nagłe zmiany, potrafię wybrnąć z trudnych sytuacji, jestem w stanie wesprzeć lub podbudować managera, kiedy sytuacja wymyka się spod kontroli.
Dzięki Zbieraniu strukturyzuję informacje o kandydacie w formie odpowiedniej dla managera (mail, streszczenie w formie ustnej na podstawie notatek), mam potrzebę pogłębiania wiedzy w temacie rekrutacji i dzielę się nią z managerami, wyszukuję kandydatów z moich przepastnych archiwów ;)
No i Współzależność: wspieram managera w momentach trudnych, kiedy rozum nie znajduje racjonalnych wyjaśnień. Staram się tworzyć „wspólnotę” między managerami, zależy mi na tym, żeby ze sobą rozmawiali, współpracowali, przesyłali sobie kandydatów.

Anonimowa Rekruterka nr 2 :)
Jednym z moich wiodących talentów jest Indywidualizacja i to bardzo pomaga mi zarówno w relacjach z menedżerami jak i kandydatami – łatwo mi dotrzeć do różnych osób i zrozumieć ich motywację lub podejście.

Ania Bąk (Dobra Rekruterka)
Dzięki Odkrywczości mam wiele pomysłów na to, jak rozwiązywać problemy i szukać kandydatów, a Zbieranie powoduje, że naturalnie buduję pozycję eksperta – dzielę się dobrymi praktykami, wiedzą o procesie i rynku rekrutacji. Intelekt sprawia, że umiem zobaczyć całokształt obrazka i dbam o sprawny proces rekrutacji w całej firmie, a poprzez Dyscyplinę porządkuję proces, nadaję mu jasne ramy oraz tworzę procedury, które ułatwiają działanie i przekazywanie wiedzy.

Jak talenty Gallupa UTRUDNIAJĄ współpracę z managerami?

Ania P:
Zbieranie sprawia, że informacje, które otrzymuję od rozmówcy mają dla mnie bardzo duże znaczenie i często na pozór nieważne rzeczy na późniejszych etapach okazują się kluczowe. Wszystko koduję, zapamiętuję i przypominam sobie kiedy trzeba :) Jednak ten talent łączy się z dużą szczegółowością, co często może być niezrozumiałe.

Marcelina:
Paradoksalnie te same co pomagają :) Harmonia powoduje, że czasem ciężko jest mi postawić na swoim. Szukam złotego środka, co nie zawsze się sprawdza. Zaakceptowanie rozwiązań, gdy nie wszyscy mogą być zadowoleni przychodzi mi z trudem. Czasem przeszkadza mi Osiąganie: tam, gdzie ja chciałabym pognać do przodu z akcją lub procesem, muszę czekać na odpowiedź ze strony managera i robię się niecierpliwa, bo przecież nasz wspólny projekt jest najważniejszy, prawda? :)

Martyna:
Tu widoczna jest Empatia: biorę złość, rozczarowanie i zniecierpliwienie managera do siebie, „współdzielę” emocję z poczuciem winy, że to ja i moje działanie są jej źródłem.

Anonimowa Rekruterka nr 1:)
Przez Stratega czasami trudno mi się zdecydować, bo biorę pod uwagę za dużo opcji, często muszę zrobić coś inaczej niż zrobiłam wcześniej, a moja krytyka odnośnie wyboru kandydata przez managera może być źle odebrana.
Indywidualizacja sprawia, że czasem tak chcę dogodzić jednemu managerowi, że nie wystarcza mi czasu dla innych, a Zbieranie, że jestem otoczona zbyt dużą ilością informacji, co może przytłoczyć managerów.
Elastyczność: pozwalam się wybić z rytmu pracy, co nie pozwala mi dokończyć pracy z jednym managerem. Moja spontaniczność może też zaskakiwać managera, kiedy wspólnie z nim uczestniczę w rozmowie.
Współzależność: managerowie nie zawsze rozumieją moje „uduchowienie” i poczucie sensu we wszystkim, więc nie zawsze powinnam to okazywać (muszę „wybadać”, z kim mam do czynienia) , niejednokrotnie bywam zbyt naiwna i chcę na siłę widzieć coś dobrego w kandydatach odrzuconych przez managera.

Anonimowa Rekruterka nr 2 :)
Tu działa Aktywator: mimo, że bardzo go lubię, często zdarza się, że chcę działać zbyt szybko i czasem zamienia się to w „słomiany zapał”.

Ania Bąk (Dobra Rekruterka)
Przez Odpowiedzialność czuję się odpowiedzialna za proces i kandydatów, przez co brak feedbacku i decyzji mnie frustruje, bo wpływa na ten obszar oraz podkopuje moje zobowiązania. Rozwijanie innych cierpi, gdy odrzucani są „nieidealni” kandydaci, bo ja widzę potencjał w każdej osobie. Połączenie Dyscypliny i Bliskości sprawia, że ufam, że inni będą przestrzegać swoich zobowiązań i przyjętych zasad, a gdy tego nie robią, także wewnętrznie cierpię ;)


Jak talenty Gallupa POMAGAJĄ we współpracy z kandydatami?

Ania P:
Indywidualizacja i Rozwijanie innych, te dwa talenty zdecydowanie najczęściej wykorzystuję w codziennej pracy. Dzięki nim z łatwością odnajduję potencjał w innych, potrafię z nich wydobyć to, co najlepsze i często zmotywować ich do działania. Indywidualizacja sprawia także, że z łatwością potrafię dopasować kompetencje kandydata do danego procesu.

Marcelina:
Zdecydowanie Indywidualizacja – nawet przy rozmowach przez telefon łatwiej jest mi „wyczuć” jaki styl komunikowania będzie najlepszy. Dzięki temu talentowi każdą osobę traktuję oddzielnie jako talent, który staram się przyporządkować do konkretnego managera, indywidualizacja pomaga mi w odpowiednim dopasowaniu managera i kandydata. Pomaga również Naprawianie: gdy kandydaci mają wątpliwości lub pytania, staram się razem z nimi wypracować rozwiązania, które pomogą im przejść spokojnie przez proces rekrutacyjny.

Martyna:
Pomaga mi Empatia: staram się, żeby kandydat czuł się komfortowo podczas procesu, dbam o to, żeby wiedział jakie są kolejne etapy, czuł się swobodnie podczas rozmowy ze mną i dostał feedback. Ważne jest dla mnie, żeby czuć, że kandydat jest „zaopiekowany” i nie znalazł się w takiej sytuacji rekrutacyjnej, w jakiej sama nie chciałabym być (bez informacji, niepewny i czekający z nadzieją). Ten talent motywuje mnie, żeby zdobyć wszystkie informacje dla kandydata.

Anonimowa Rekruterka nr 1:)
Indywidualizacja sprawia, że jestem ciekawa kandydata, widzę w czym jest dobry, jaką ma osobowość i w jakiej roli sprawdzi się najlepiej; potrafię tak przedstawić stanowisko, żeby się nim zainteresował.
Strateg: przy negocjacjach oferty umiem pokazać, co się stanie jeśli wybierze / nie wybierze mojej oferty, jestem w stanie w głowie przygotować scenariusze odnośnie reakcji kandydatów i wykorzystać je w trakcie całego procesu rekrutacyjnego (np. co zrobię, jeśli: bierze udział w innym procesie, dostanie kontrofertę w swojej firmie, nie pojawi się na rozmowie, spóźni się…).
Elastyczność: dopasowuję się do sposobu komunikacji, nie wyprowadzają mnie z równowagi nieprzewidziane sytuacje, które wyskoczą w ostatniej chwili np. „nie pojawię się na rozmowie za 5 min, bo mam kontrolę instalacji gazowej” ;) albo kiedy w ostatnim dniu miesiąca rozmawiam z poważnym finansistą-negocjatorem i potrzebuję ustalić finalne wynagrodzenie z dyrektorami finansowymi.
Dzięki Współzależności mam odwagę udzielić kandydatowi szczerej informacji zwrotnej, podchodzę do każdego z szacunkiem, bo mam świadomość, że wszyscy jesteśmy połączeni i każde doświadczenie ma sens.
No i Zbieranie: lubię być przygotowana na rozmowę, przychodzę z konkretnymi pytaniami, mam przygotowaną „reklamę” z zebranymi informacjami o firmie.

Anonimowa Rekruterka nr 2 :)
Tak jak wcześniej – Indywidualizacja. Nie oceniam a jestem w stanie zrozumieć ludzkie losy, przypadki, szczęście i pecha :) oraz masę czynników, które wpływają na czyjąś decyzję.

Ania Bąk (Dobra Rekruterka)
Działa tu przede wszystkim Indywidualizacja, która sprawia, że autentycznie słucham historii kandydata, każda osoba jest dla mnie interesująca oraz Rozwijanie innych – wierzę w potencjał i motywację do rozwoju, kibicuję i wspieram każdego na ścieżce :) Dzięki Bliskości dbam o komfort kandydata w procesie, prowadzę go przez drogę rekrutacyjną i staram się być „blisko obecna” w komunikacji. Do tego dochodzi Zbieranie, dzięki któremu naturalnie gromadzę szeroką wiedzę i mogę wskazać informacje oraz źródła, których ktoś potrzebuje w procesie.


Jak talenty Gallupa UTRUDNIAJĄ współpracę z kandydatami?

Ania P:
Myślę, że podobnie jak w przypadku pracy z klientem – Zbieranie i dokładnie ta sama historia :)

Marcelina:
To chyba moja Harmonia i Indywidualizacja sprawiają, że nie mogę narzekać na współpracę :) Gdybym musiała wybrać to może Osiąganie i Dyscyplina: gdy umawiam się z kandydatem/ką na wykonanie testu lub rozmowę w konkretnym terminie, a następnie ta osoba nie odbiera lub nie wykonuje testu oraz nie uprzedza, że w danym terminie nie będzie mogła, to zawsze jestem zdziwiona. „Jak to? Przecież umawialiśmy się na ten termin?” Natomiast dzięki Indywidualizacji nie wpływa to na ogólną współpracę z kandydatami.

Martyna:
Tu działa połączenie Empatia + Indywidualizacja: czuję odpowiedzialność za każdego kandydata, czasem daję im więcej niż jest w moich obowiązkach albo na to zasługują.

Anonimowa Rekruterka nr 1:)
Przez Stratega czasem za bardzo kombinuję, zanim sama wybiorę mocnego kandydata i przedstawię go managerowi. Indywidualizacja sprawia, że jestem zbyt ciekawa kandydata, jak sobie kogoś upatrzę, to sprzed nosa może mi umknąć ktoś inny, równie wartościowy, bo np. za bardzo chcę dogodzić „ulubionemu” kandydatowi.
Zbieranie: mogę być niezrozumiana w przechodzeniu z wątku do wątku na rozmowie rekrutacyjnej, czasem gubię notatki ze spotkania jeśli się nie pilnuję.
Elastyczność: mogę wprawiać kandydata w zakłopotanie moją spontanicznością.
Współzależność: moja szczerość i potrzeba udowadniania sensu nie przekona każdego kandydata i może mnie postrzegać jako osobę oderwaną od rzeczywistości.

Anonimowa Rekruterka nr 2 :)
Myślę, że Bliskość – uwielbiam związywać się z ludźmi na dłużej, co czasem przysparza kłopotów w początkowej fazie „znajomości”.

Ania Bąk (Dobra Rekruterka)
Miesza mi w życiu połączenie Intelektu i Bliskości: zamartwiam się sytuacją kandydatów w procesie, ich stresem i dyskomfortem, jeśli proces się przedłuża. Odpowiedzialność powoduje, że „biorę na siebie” błędy organizacji, pomyłki systemów, czyli elementy poza moją kontrolą i stresuję się, gdy nie mogę dotrzymać złożonej obietnicy. Przez Rozwijanie innych chciałabym dać szansę każdej osobie, która ma motywację do rozwoju, ale nie zawsze jest to możliwe z powodów biznesowych, no i wtedy cierpię ;)


Jak talenty Gallupa POMAGAJĄ w organizacji pracy własnej i koordynacji procesu?

Ania P:
Dzięki Uczeniu się każdy proces jest inny i wymaga poszerzania kompetencji i wiedzy a to napędza mnie do działania i sprawia, że dostaję skrzydeł :)

Marcelina:
Ukochana Dyscyplina: dzięki niej mam zapisane zadania w narzędziu, prowadzę plik Excel z podsumowaniem każdego miesiąca. Pozwala mi na jasne wyznaczanie deadline’ów dla siebie i innych. Dyscyplina oraz Naprawianie pomagają mi analitycznie podejść do zadań – przemyślę co trzeba zrobić, ile to może zająć czasu, czego nie wiem i z kim mogę o tym porozmawiać, co może po drodze się wysypać i o co trzeba zadbać. Spina to wszystko Osiąganie, które motywuje wewnętrznie do działania.

Martyna:
Pomaga mi Współzależność: układam obowiązki według dostępnych narzędzi i wpływu na dane części procesu; ważne jest, abym miała jak najwięcej informacji i znała dobrze proces, tak, aby widzieć, które czynności zależą od siebie i mają najmocniejszy wpływ na moją efektywność i komfort pracy; pomaga mi zrozumieć proces i widzieć efekty moich działań w różnym kontekście.

Anonimowa Rekruterka nr 1:)
Strateg i Zbieranie powodują, że proces rekrutacyjny mam dobrze przemyślany. Talenty „relacyjne”* sprawiają, że tworzę dobre relacje z innymi, bardzo lubię relacje 1:1 i tu moje talenty są mi bardzo pomocne (w TOP10 mam też Bliskość i Empatię).

* 34 talenty wyróżnione w metodologii Gallupa podzielone są na 4 domeny: wykonywania, wpływania na innych, budowania relacji oraz strategicznego myślenia.

Anonimowa Rekruterka nr 2 :)
Poza Aktywatorem, który pozwala mi na szybsze działanie niż innym, duży wpływ na moją pracę ma potrzeba docenienia (talent Poważanie) i Rywalizacja – motywują mnie do działania, pracy w szybkim tempie i szukania sposobów na osiąganie najlepszych efektów przy określonych nakładach pracy.

Ania Bąk (Dobra Rekruterka)
Moja Maksymalistka sprawia, że naturalnie optymalizuję proces działania – przygotowuję szablony ogłoszeń i maili czy raporty do wielokrotnego użytku. Dopasowuję też tryb i podział pracy do własnej preferencji, energii i czasu (Indywidualizacja), dzielę zadania na małe kawałki, pamiętam co mam zrobić i działam, aby to „dowieźć” (Dyscyplina + Odpowiedzialność). Wsparciem jest też Uczenie się, które kolejne procesy i poszukiwania traktuje jak proces nauki, a ja jestem otwarta na nowe pomysły (Odkrywczość) :)


Jak talenty Gallupa UTRUDNIAJĄ organizację pracy własnej i koordynację procesu?

Ania P:
Zdecydowanie utrudnia je Empatia: bardzo emocjonalnie podchodzę do różnych sytuacji, a jak wiemy, rekrutacja bywa nieprzewidywalna :)

Marcelina:
Czasem jest to również Osiąganie – jest tyle rzeczy do osiągnięcia, że czasem ciężko mi się skupić tylko na jednym zadaniu np. rozpraszają mnie przychodzące maile w ciągu pracy w skupieniu, ale z drugiej strony nie wyobrażam sobie, że mogłabym wyłączyć przychodzące powiadomienia (wtedy bym nie czytała maili, ale myślałabym co w tym czasie mogło się wydarzyć na mojej skrzynce mailowej).

Martyna:
Tu działa Empatia: gdy dostanę dawkę negatywnych emocji od kandydata, managera lub kolegi z zespołu, paraliżują one moje działania, potrzebuję wtedy więcej czasu, żeby się skupić, zebrać myśli i zaplanować kolejne czynności.

Anonimowa Rekruterka nr 1:)
W TOP5 talentów mam 2 z domeny strategicznego myślenia i relacyjne, więc zdarza się, że relacje (zarówno z kandydatami i managerami) są dla mnie ważniejsze niż popychanie procesu do przodu. Po wypróbowaniu różnych form pracy w rekrutacji wiem, że praca w dużych firmach (rozwiązania typu RPO*) jest dla mnie nieakceptowalna, ponieważ nie ma tam czasu na dbanie o ludzi i relacje, a procesy są zbytnio ustrukturyzowane. To sprawia, że ciągle szukam idealnego miejsca pracy – moje wartości nie pozwalają mi na godzenie się na bylejakość i traktowanie człowieka jak numerka.

*RPO – Recruitment Process Outsourcing, czyli typ firmy, która specjalizuje się w dostarczaniu usług rekrutacyjnych dla innych firm.

Anonimowa Rekruterka nr 2 :)
Nie jestem w stanie odpowiedzieć :)

Ania Bąk (Dobra Rekruterka)
Najczęściej widzę skutki niedojrzałej Odpowiedzialności, gdy biorę „mentalną odpowiedzialność” za proces, na który w całości nie mam wpływu. Często przychodzą do mnie inni z prośbą o pomoc i trudno mi odmawiać (Bliskość), szczególnie jeśli mogę im pomóc w rozwiązaniu problemu, bo mam na jego temat wiedzę w szufladkach umysłu (Zbieranie). Zbieranie też czasem utrudnia mi pracę, szczególnie wtedy, gdy robię notatki z całego dnia w „notatnikowym wężu”, przez co muszę dodatkowo poświęcić czas na podzielenie ich na zadania.


Jak talenty Gallupa POMAGAJĄ w odczuwaniu satysfakcji z pracy rekruterki?

Ania P:
Na pewno dzięki tej pracy mogę rozwijać talent Uczenia się. Codziennie zdobywam nową wiedzę i poszerzam swoje kompetencje. Zawód rekrutera to ciągła nauka i zdobywanie nowych kompetencji.

Marcelina:
Myślę, że działa tu Harmonia i Indywidualizacja: zawsze cieszy mnie, gdy manager bądź kandydat/ka przesyłają mi pozytywny feedback odnośnie procesu. Harmonia cieszy się, bo wzmacniają się relacje z managerami a Indywidualizacja wzmacnia moją pewność siebie.

Martyna:
Pomaga mi Czar: kiedy widzę, że kandydaci są zadowoleni z procesu i porozumiałam się efektywnie z managerami to dodaje mi skrzydeł, czuję się wtedy pewna siebie i wyluzowana, wtedy najlepiej potrafię zjednać sobie ludzi, zachęcić kandydatów do aplikowania podczas targów, nawiązać relacje z ciekawymi ludźmi z branży podczas eventu, dodać wiele nowych pomysłów w zespole. WOO (Czar) lubi takie sytuacje, podbija pewność co do swoich umiejętności i daje kopa :)

Anonimowa Rekruterka nr 1:)
Bardzo lubię pracę z ludźmi, cieszy mnie kiedy dzięki talentowi Indywidualizacji wspaniałemu kandydatowi uda się znaleźć idealne miejsce do pracy, kiedy moje porady pomagają managerowi podjąć właściwą decyzję, kiedy mogę połączyć poszczególne osoby ze sobą w ten sposób, żeby stworzyć dobre zespoły (tu widoczna jest Współzależność).

Anonimowa Rekruterka nr 2 :)
Tu działa mieszanka: Aktywator, Indywidualizacja, Poważanie i Rywalizacja. Każdy z tych talentów ma jakiś związek z moją pracą. Jako Aktywator lubię wyzwania, Indywidualizacja pozwala mi nawiązywać ciekawe relacje z różnymi kandydatami, menedżerami czy pracownikami a Poważanie i Rywalizacja to moje siły napędzające.

Ania Bąk (Dobra Rekruterka)
Bezcenna jest Indywidualizacja: każde spotkanie z managerem, kandydatem albo dopasowanie ich – to wielka radość, każdy jest inny i ciekawy, a ja zbieram historie życia jak cenne prezenty :) Wiele satysfakcji daje mi Bliskość i budowanie relacji z managerami, bliskie rozmowy oraz ich zaufanie – to ważne i wspiera nie tylko uśmiech, ale i proces. Bardzo cieszy mnie też, gdy widzę jak zatrudnione osoby „rosną” z czasem i awansują na kolejne role (Rozwijanie innych), a ja mogę usprawniać i ułatwiać pracę swoją i innych (Maksymalistka).


Jak talenty Gallupa UTRUDNIAJĄ odczuwanie satysfakcji z pracy rekruterki?

Ania P:
Znowu Empatia. Czasem jedna porażka, negatywna sytuacja może przyćmić sukcesy :)

Marcelina:
Zdecydowanie Osiąganie: moja pierwsza myśl po np. pozytywnym zakończeniu procesu: „Super, zatrudniliśmy, to jaki jest kolejny cel na liście?” Osiąganie przeszkadza mi też w momencie, gdy kandydatów jest mało lub odpadają z procesu, wtedy czuję, że stoję w miejscu i nic się nie przesuwa do przodu. To utrudnia odczuwanie satysfakcji i przyćmiewa myśl, że praca w rekrutacji to nie tylko ciągłe zatrudnienia ;)

Martyna:
Indywidualizacja, ale skierowana na siebie. Myślę, że mogłam dać z siebie jeszcze więcej, bo w końcu znam swoje możliwości i ograniczenia, skłania mnie ona do permanentnego analizowania swoich zachowań i działania.

Anonimowa Rekruterka nr 1:)
Z doświadczenia wiem, że nie każda forma rekrutacji da mi satysfakcję (firmy, w których liczą się głównie wyniki bardzo mnie demotywują). Moje talenty relacyjne i strategicznego myślenia nie pozwalają na stosowanie metod manipulacji i kłamstwa w celu szybkiego zamknięcia stanowiska. U mnie liczy się jakość a nie ilość.

Anonimowa Rekruterka nr 2 :)
Jako Aktywator nie lubię monotonii, która ogromnie mnie demotywuje. Lubię mieć konkurencję w pracy oraz gdy docenia się moje wyniki (Poważanie i Rywalizacja). Jeśli dzieje się inaczej to również mocno wpływa na moją pracę.

Ania Bąk (Dobra Rekruterka)
Ach, tu znowu działa Odpowiedzialność, czyli momenty, gdy chcę „dowozić” swój obszar, a wiele elementów ode mnie nie zależy, to frustruje, gdy inni nie czują podobnej odpowiedzialności za swoją część pracy. Cierpi na tym także Maksymalistka, którą boli każde toporne narzędzie albo patologia organizacji ;) Bliskość sprawia, że smuci mnie brak zaufania do kompetencji rekruterek, podważanie dobrych intencji albo niedotrzymywanie obietnic – to uderza w moje relacje z kandydatami i managerami.


Czy (i jak) wiedza o talentach Gallupa zmienia pracę rekruterki?

Ania P:
Ma ogromny wpływ! Nie tylko na moją indywidualną pracę, ale także tą zespołową. Dzięki wiedzy na temat tego, jak mogę w pozytywny sposób wykorzystywać swoje mocne strony, jestem jeszcze bardziej efektywna. Znajomość słabszych stron danego talentu pozwoliła mi na świadomą pracę nad nimi. Najważniejsze jest to, aby o talentach rozmawiać i je rozwijać.

Marcelina:
Na pewno bardziej świadomie patrzę na swoje zachowania. Dzięki talentom rozumiem czemu mnie coś w pracy denerwuje (gdy innych nie denerwuje w ogóle) albo cieszy. Talenty pozwalają też wytłumaczyć innym mój styl pracy np. gdy wymyślam 10 powodów, dlaczego dany projekt może się nie udać albo jakie zagrożenia wiążą się z danym pomysłem, który ktoś chce wdrożyć. Teraz zawsze mogę wytłumaczyć, że to nie jest narzekanie tylko wynika z moich talentów i analitycznego podejścia do zadania.

Martyna:
Czuję się pewniejsza siebie, bo znam moje mocne strony oraz ograniczenia, poznałam lepiej to, jak działam w danych sytuacjach i dlaczego. Dodatkowo, co bardzo ważne, dowiedziałam się, co mogę robić z tym dalej i jak się rozwijać.

Anonimowa Rekruterka nr 1:)
Dla mnie to narzędzie, które zrewolucjonizowało moje życie zawodowe. Odkąd mam instrukcję obsługi siebie, zyskałam świadomość, jak doprowadzić proces rekrutacyjny do końca bazując na tym, co we mnie dobre. Gdy prowadzę rozmowę rekrutacyjną, doszukuję się konkretnych przykładów talentów u kandydata, co potem ułatwia mi przedstawienie go managerowi.

Anonimowa Rekruterka nr 2 :)
Świadomość talentów pozwala mi lepiej zarządzać swoją pracą a także odkrywać, które z elementów mojej roli lubię najbardziej i najmniej. Wiadomo, że część rzeczy jest oczywista, ale część niekoniecznie i tutaj bardzo pomocne są talenty.

Ania Bąk (Dobra Rekruterka)
Dzięki talentom Gallupa lepiej rozumiem to, jak działam, mogę obserwować przejawy talentów w codzienności i pracować nad obszarami, które nie są dojrzałe. Odkąd poznałam swoje talenty, świadomie wykorzystuję je w rozwijaniu innych (także poprzez wpisy o Gallupie), częściej dopuszczam do głosu Odkrywczość a negocjuję z Maksymalistką ;) Wiem, że ważne są dla mnie relacje z innymi, a zalew pomysłów i ukochanie wiedzy oraz myślenia da się opanować :)


Talenty Gallupa w pracy rekruterki – podsumowanie

Bardzo jestem ciekawa, co myślisz o wypowiedziach rekruterek :)

Ja widzę jak wiele talentów może pomagać albo przeszkadzać w codziennych obowiązkach, że ten sam talent może wspierać działanie i zrozumienie innych, ale też budzić frustrację :). Indywidualizacja to chyba nasz wspólny talent, więc jeśli ją masz, będzie Ci zdecydowanie łatwiej w roli rekruterki. Ja mam ją na pierwszym miejscu, więc uważam, że wręcz „będzie Ci łatwiej w życiu” ;)

Daj znać, czy taka forma wpisu była przydatna :)

Dobrych doświadczeń rekrutacyjnych,
Ania

Praktycznik ebook banner

To może Ci się spodobać:

Podziel się :)
Podąrzaj Dobra Rekruterka:

Otulam spokojem, wiedzą i zaufaniem. Pomagam budować dobre doświadczenia rekrutacyjne i wierzę w rekrutację opartą na relacji. Kocham biblioteki, artykuły biurowe i zapach świeżego chleba :)