with Brak komentarzy

talenty Gallupa w pracy rekrutera AniaBak

Oto drugi wpis z cyklu „Talenty Gallupa w pracy rekrutera” :)
W pierwszym zarysowałam jak wykorzystać test Gallupa w pracy rekrutera.
Dziś przyjrzymy się w szczegółach czterem obszarom, w których możesz praktycznie wykorzystać talenty!

Dla przypomnienia:

Test Gallupa w pracy rekrutera pomaga w:

 • Komunikacji: daje jasny słownik i kategorie do opisu zachowań, upraszcza tworzenie opisu siebie, ale też zrozumienie innych;
 • Poznaniu siebie: lepiej rozumiesz swoje predyspozycje i naturalne sposoby działania, możesz je obserwować i rozwijać;
 • Procesie: możesz ułożyć współpracę rekrutacyjną w zgodzie ze sobą, dopasować proces tak, aby efektywnie działać z managerami, plus łatwiej Ci zrozumieć odmienne style działania innych i uwzględnić je w planowaniu;
 • Strategii: na podstawie talentów Gallupa możesz określić jaki jest zespół i kogo szuka, ustalić, jak będzie wyglądać ścieżka rozwoju nowej osoby.

W codziennej pracy obszary te mocno się przenikają.
Warto jednak popatrzeć na nie osobno, aby kłaść nacisk na ten element działania, który pomaga Ci działać efektywnie w kierunku Twoich obecnych celów. Dzięki talentom Gallupa nieco łatwiej będzie Ci świadomie wybrać, w co inwestujesz swoją uwagę i energię :)

Talenty Gallupa w komunikacji rekrutera

Talenty Gallupa jako kategorie mają dość przyjazne nazwy.
Są one intuicyjne i łatwe do zapamiętania.
(Przynajmniej dla mnie są czytelniejsze niż wyniki darmowego MBTI).

Jeśli wiesz, że kandydat ma wyniki z testu Gallupa (np. wspomina o nich w CV) – super!
Macie wspólny „słownik” i warto to wykorzystać w rozmowie :)
Szczególnie, jeśli współdzielicie jakieś talenty!
Zawsze miło jest poznać inne osoby z podobnym „oprogramowaniem” w głowie ;)


Jak wykorzystać talenty Gallupa w komunikacji rekrutacyjnej?

1. Przemyśl talenty Gallupa pod kątem Twojej komunikacji

Poszukaj wzorów komunikacji, które mogą wynikać z talentów:

 • Czy skupiasz się na wskazaniu tego, co nie działa lub może być poprawione? (Restorstive i Maximizer)
 • Czy widzisz potencjalne zagrożenia i mówisz o tym, że może się nie udać? (Deliberative)
 • Czy piszesz szybko, działasz na podstawie pierwszych informacji? (Activator i Adaptability)
 • A może odpowiadasz z dużym opóźnieniem, bo chcesz sprawę przemyśleć i poddać analizie? (Intellection i Analytical)

Przemyśl także:

 • Jak Twoje komunikaty są odbierane przez innych?
 • Czy są odbierane zgodnie z Twoją intencją?
 • Czy są dla innych czytelne, czy może często wymagają dookreślenia?
2. Wykorzystaj test Gallupa do opowieści o roli i firmie

Jeśli znasz talenty zespołu, do którego rekrutujesz, wykorzystaj to!
Talenty Gallupa mogą być podstawą do stworzenia ogłoszenia rekrutacyjnego :)
I to zarówno w opisie zespołu jak i cech osoby, której szukacie.

W przypadku zespołu, zamiast „młodego i dynamicznego”, możesz mieć:

 • „Zespół, który patrzy na problem całościowo i umie znaleźć to, co wymaga naprawy”
 • „Ludzi, którzy chcą robić wielkie projekty i mieć istotny wpływ na życie innych”
 • „Grupę strategów, którzy umieją przekuć wizje na jasny plan działania”
 • „Zespół, któremu wystarczy jasno postawić cel i dać swobodę działania. Dowiozą!”
  (mogłabym tak długo, mam Ideation :D)

Informacje o mocnych stronach zespołu możesz też wpleść w opowieść o firmie w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej – wtedy zarys stylu pracy zyska mocniejsze podstawy :)

3. Użyj talentów Gallupa jako podstawy do komunikacji z kandydatem

Jeśli w profilu kandydata uwzględnisz talenty, jakich szukasz, możesz użyć ich do prowadzenia rozmowy kwalifikacyjnej. Wcale nie musisz mieć ich wprost wpisanych w ogłoszenie, wystarczy, że ustalisz czego potrzeba w danej roli. Dobrze określone typy zachowania będą dla Ciebie wskazówką na wielu etapach procesu :)


Jak wykorzystać talenty Gallupa w rozmowie z kandydatami?

 • Osadź w talentach część pytań na rozmowie rekrutacyjnej. Dzięki temu możesz pogrupować je w jasne kategorie i później lepiej zarysować ich kontekst dla kandydata.
 • Jeśli kandydat wspomina o TOP5 w CV, spytaj o to w rozmowie. Jak wykorzystuje wiedzę o talentach w praktyce, jak łączy talenty z rolą, o którą się stara? To świetna wskazówka na temat tego, czy kandydat ma samoświadomość i czy aktywnie pracuje nad sobą!
 • Wykorzystaj dane o talentach do udzielania feedbacku kandydatom – szczególnie jeśli decyzja odmowna bazuje na czymś innym niż braki wiedzy merytorycznej :)

Talenty Gallupa jako wsparcie rozwoju

Samorozwój to główne przeznaczenie testu Gallupa – jego wynik ma Cię zachęcić do analizy działania i pomóc w zmianach ku lepszemu wykorzystaniu naturalnych predyspozycji. Będzie więc wsparciem zarówno dla Ciebie jak i dla kandydatów :)

Talenty Gallupa w rozwoju rekrutera

Jeśli wykonasz test Gallupa, na podstawie wyników możesz:
 • Określić i zrozumieć swoje predyspozycje i naturalne sposoby działania,
 • Obserwować swoje talenty w praktyce i rozwijać to, co Ci nie służy :)
 • Zmieniać sposób działania tak, aby był optymalny dla Ciebie i innych,
 • Zrozumieć jakie masz preferencje działania i odróżnić je od tego, jak działa manager oraz od oczekiwanego profilu kandydata, którego szukasz :) Bo może być tak, że masz znaleźć osoby, z którymi normalnie byś się nie dogadywała ;)
 • Komunikować w zespole jak działasz (i dlaczego), w czym chętnie pomożesz, bo daje Ci to radość oraz czego potrzebujesz do komfortu pracy (np. czasu do namysłu). Możesz nawet stworzyć „instrukcję obsługi siebie” :)

Talenty Gallupa jako podstawa rozwoju dla kandydata

Często trafiają do mnie osoby, które szukają sensu życia albo chcą określić swoje kompetencje. Do Ciebie, jako rekruterki, takie pytania też pewnie kierują kandydaci albo znajomi. I dobrze! Warto budować właściwe wzorce i zachęcać do poznawania siebie :)

Pracę z talentami Gallupa możesz polecić kandydatom, którzy:
 • mają wykonany test Gallupa, ale w procesie rekrutacji wyszło, że ich talenty są niedojrzałe lub nic z nimi nie robią – szczególnie, jeśli był to jeden z powodów odmowy współpracy,
 • pytają o to jak poznać siebie – to początek do dalszej pracy nad mocnymi stronami, bo punktem wyjścia jest to, w czym jesteśmy dobrzy :)
 • nie wiedzą dlaczego obecna praca ich męczy – możliwe, że kontekst zmusza ich do wysiłku wbrew naturalnym preferencjom i choć są w stanie pracować dobrze, kosztuje ich to dużo wysiłku energetycznego,
 • chcą zmienić branżę na nową, ale nie mają pojęcia w czym są dobrzy – talenty Gallupa pomogą im poukładać doświadczenia w kategorie, określić co mogą wnieść do nowego miejsca pracy.

Nie masz wpływu na to, czy kandydat skorzysta ze wskazówki, ale warto spróbować.
I oczywiście świetnie jeśli sama jesteś przykładem zaangażowania we własny rozwój :)


Talenty Gallupa w pracy rekrutera z perspektywy procesu

Znajomość talentów Gallupa możesz wykorzystać w organizacji procesu rekrutacyjnego.

Test Gallupa może ułatwić proces dla Ciebie:
 • Zaangażuj się w etapy procesu, które przychodzą Ci z łatwością i dają energię do działania, np. dla Ideation to generowanie pomysłów, dla Inputa – faza zbierania informacji rynkowych,
 • Poproś o pomoc w etapach, które nie są dla Ciebie łatwe, np. Intellection wiele się zastanawia i może w tym utknąć, świetnie wybije go z ciągu myśli osoba z talentem Focus, która ukierunkuje działanie,
 • Dopasuj sposób komunikacji z managerami i kandydatami tak, aby był zgodny z Tobą – np. jako Relator jasno komunikuj standardy współpracy, aby budować bezpieczne relacje, a jeśli masz Individualization – kontaktuj się z osobami pojedynczo, wtedy możesz się łatwiej i lepiej zgrać z rozmówcą.
Test Gallupa może ułatwić proces dla managera i projektu:
 • Wykorzystaj nazwy talentów do określenia profilu kandydata, rozłóż wymagania na kategorie i ustal, które są kluczowe. Jeśli to możliwe, sprawdź obecny profil talentowy zespołu, bo może potrzeba mu kogoś innego niż się wydaje? Dyskusja w oparciu o talenty ułatwi rozmowy co do oczekiwań.
 • Uporządkuj kompetencje według talentów, to ułatwi Ci przygotowanie pytań o zachowania, które są ważne z perspektywy roli i organizacji, będzie też szansą na określenie stopnia dojrzałości talentów i zachowań z nich wynikających :)
 • Dopasuj sposób prezentacji statusu projektu oraz kandydatów do preferencji managerów – czy wolą dane czy wnioski, długie dyskusje czy jasne rekomendacje? Sprawdź czy Twoje preferencje są spójne, bo rozbieżności mogą powodować frustracje obu stron :)
 • Wykorzystaj wiedzę o talentach kandydatów, aby zakreślić managerowi wartości i potrzeby jakie wniosą do zespołu. W kogo i jak trzeba będzie zainwestować, jaki styl pracy lub zadań zapewnić? Dzięki wiedzy o talentach możesz zdefiniować potencjalne zagrożenia, przedstawić je managerowi i pomóc podjąć organizacji świadomą decyzję.
Uwaga, wiedza o teście Gallupa może też utrudniać działanie!
 • Test Gallupa może się wydawać prostym rozwiązaniem do poznania „sekretów” kandydata i managerów będzie kusić, żeby „kosić” testem wszystkich, a on nie służy do selekcji!
  • Wiedza o profilu talentów danej osoby może usztywnić w myśleniu, szczególnie jeśli manager szuka „złotego składnika X” czyli określonego talentu i jeśli ktoś go nie ma – odpada.

Jesteśmy podatni na myślenie, że test Gallupa daje gotowe rozwiązania, ale tak nie jest.
Wykonanie testu to dopiero początek :) Potrzeba sporo uważnej pracy nad zrozumieniem, że wykorzystanie wiedzy o sobie jest ważniejsze niż same etykiety talentowe :)


Test Gallupa a strategia rekrutacji

Ostatnim elementem, w którym możesz wykorzystać talenty Gallupa jest określanie strategii procesu rekrutacyjnego. W skrócie chodzi o to jak dopasować działanie do założonego celu :)

Ja o strategii rekrutacji myślę bardzo szeroko, a więc uwzględniam w niej etapy od ustalania potrzeby i profilu po wdrożenie i rozwój nowej osoby. Wiem, wiem, to nie tylko „rekrutacja”, ale to temat na inną opowieść ;)

Jak wykorzystać talenty Gallupa w rekrutacji?

 • DIAGNOZA: określ jakie talenty zespół już ma? Jakich brakuje i które mogłyby uzupełnić obecny potencjał zespołu? Jaki jest profil i dojrzałość talentów managera, z kim mu się dobrze pracuje?
 • PROFIL KANDYDATA: ustal kogo szukasz, jakie kompetencje ma posiadać? Które talenty i zachowania będą kluczowe? Jakie talenty ułatwią realizacje zadań, które chcesz postawić przed tą osobą? Pamiętaj by patrzeć na zachowania, a nie nazwy talentów, bo podobne działania mogą wynikać z różnych kombinacji :)
 • OPIS ROLI: przedstaw jakie będą zadania i wyzwania w roli, możesz je ułożyć według kolejności talentów :) Spróbuj dopasować ogłoszenie do preferencji idealnego kandydata – czy zgodnie z jego talentami szuka informacji, chce poznać zespół czy zobaczyć jasny plan działania?
 • PROMOCJA: pomyśl gdzie znajdziesz osoby o określonych talentach? Jak działają i czego szukają? Jaki typ argumentów będzie dla nich intrygujący, zgodny z ich naturalnym sposobem działania?
 • SELEKCJA: dopasuj pytania i sposób weryfikacji kompetencji do talentów! Analityka ucieszą zadania z analizy danych, Learner chętnie dowie się czegoś nowego o branży, a Woo i Relator docenią rozmowę z człowiekiem zamiast komunikacji mailowej :) Dbaj o atmosferę spotkań, aby talenty mogły błyszczeć!
 • WYBÓR: pamiętaj o różnej dynamice działania talentów, uwzględnij ją w czasie decyzji – niektóre talenty działają szybko i nie będą czekać tygodniami na feedback ;) W ostatecznej decyzji miej na uwadze dojrzałość talentów a nie tylko ich układ :)
 • OFERTA PRACY: Dopasuj czas i formę oferty do talentów wybranej osoby :) Opowiedz o tym, jak zadbasz o potrzeby wynikające z jej talentów, jak dopasujesz wyzwania do tego co jest jej potencjałem :) Taka oferta ma większe szanse, bo trafia w punkt!
 • WDROŻENIE: W oparciu o talenty ustal potencjalną ścieżkę rozwoju nowej osoby i zespołu – obecne talenty i ich dojrzałość podpowiedzą Ci nad czym trzeba będzie pracować z daną osobą (nie ma kandydatów idealnych!) i jak zespół może zorganizować potrzebne wsparcie, jakie i czyje talenty można będzie wykorzystać np. we wdrożeniu stanowiskowym.

Talenty Gallupa pozwalają oprzeć działania rekrutacyjne na spójnych kategoriach, które w odniesieniu do praktyki mogą ułatwić dopasowanie procesu do tego, jaka jest dana firma albo zespół. Pozwalają też Tobie, jako rekruterce, świadomie kierować swoimi działaniami tak, aby praca dawała Ci jak najwięcej satysfakcji.

Jeśli tylko znasz swój profil Gallupa, nie odkładaj go na półkę, ale wykorzystaj w praktyce!
Jeśli mądrze zainwestujesz w swoje talenty, mogą się stać Twoimi mocnymi stronami :)

Dobrych doświadczeń rekrutacyjnych,
Ania

Praktycznik ebook banner

To może Ci się spodobać:

Podziel się :)
Podąrzaj Dobra Rekruterka:

Otulam spokojem, wiedzą i zaufaniem. Pomagam budować dobre doświadczenia rekrutacyjne i wierzę w rekrutację opartą na relacji. Kocham biblioteki, artykuły biurowe i zapach świeżego chleba :)