with Brak komentarzy

test Gallupa wynik rekruterki

Cieszy mnie, że test Gallupa zyskuje na popularności :)
Sama się do tego przyczyniam – pisałam już na czym polega test Gallupa i jak można opowiedzieć o talentach Gallupa w rekrutacji.

Dziś opowiem Ci jak wykorzystać test Gallupa w pracy rekrutera :)

Jestem rekruterką. Co może mi dać test Gallupa?

Test Gallupa to narzędzie, które wspiera samorozwój, więc może pomóc w wielu aspektach działania rekrutera.
Powiedziałabym, że trudno znaleźć miejsce, gdzie talenty NIE mają znaczenia ;)

talenty Gallupa i ryba

Talenty Gallupa są jak ryba.*
Wpływają na wszystko ;)


Test Gallupa w pracy rekrutera pomaga w:

 • Komunikacji: daje jasny słownik i kategorie do opisu zachowań, upraszcza tworzenie opisu siebie, ale też zrozumienie innych;
 • Poznaniu siebie: lepiej rozumiesz swoje predyspozycje i naturalne sposoby działania, możesz je obserwować i rozwijać;
 • Procesie: możesz ułożyć współpracę rekrutacyjną w zgodzie ze sobą, dopasować proces tak, aby efektywnie działać z managerami, plus łatwiej Ci zrozumieć odmienne style działania innych i uwzględnić je w planowaniu;
 • Strategii: na podstawie talentów Gallupa możesz określić jaki jest zespół i kogo szuka, ustalić, jak będzie wyglądać ścieżka rozwoju nowej osoby.

Szczegółowe zastosowanie testu Gallupa w tych obszarach opisałam w kolejnym wpisie, dziś skupiam się na pokazaniu, że warto ;)

Chcę zostać rekruterką. Czy warto zrobić test Gallupa?

Tak, warto.
Talenty Gallupa podpowiedzą Ci jaką rekruterką możesz być pod względem stylu działania.
Im bardziej świadomie popracujesz nad zestawem talentów, który masz, tym lepszą będziesz rekruterką :)


Wynik testu Gallupa pomoże Ci w poszukiwaniu pracy i wejściu w rolę rekruterki:
 • Określisz jaki typ firm i styl pracy jest dla Ciebie najlepszy. Wolisz dużą agencję ze zmiennością projektów czy małą firmę albo stały profil kandydata? Chcesz prowadzić webinary i pojawiać się na targach pracy czy być rekruterką niewidzialną, która wspiera proces „w tle”? Możesz dopasować styl pracy do swoich naturalnych talentów :)
 • Ułożysz swoje CV tak, aby spójnie pokazywało talenty. TOP 5 talentów może świetnie zorganizować dane w Twojej aplikacji, nadać strukturę faktom z kariery zawodowej, dookreślić mocne strony i oczekiwania co do nowej roli.
 • Lepiej opowiesz o sobie na rozmowie rekrutacyjnej. Twoje TOP5 będzie niewidzialną nicią przewodnią dla całej opowieści o tym, co umiesz, jakie wartości wniesiesz i czego potrzebujesz, aby maksymalnie wykorzystać swój potencjał :)
 • Dopasujesz opis w profilu na LinkedIn tak, aby był spójny z resztą informacji, jakie można o Tobie znaleźć w CV i liście motywacyjnym.
 • Znajdziesz wsparcie w rozwoju mocnych stron w wielu darmowych materiałach, np. na grupie „Z pasją o mocnych stronach”, w podcaście o tym samym tytule albo na meetupach talentowych (poszukaj opcji w swoim mieście). Wszystko pod ręką i za darmo! :)

Oczywiście powyższe jest możliwe tylko wtedy, jeśli weźmiesz się do działania.
Bo sam test tego za Ciebie nie zrobi ;)

Test Gallupa pomoże Ci także w trakcie zmiany pracy – możesz ułożyć opowieść o sobie w rekrutacji tak, aby właściwie pokazać kim jesteś, czego szukasz i co możesz zaoferować we współpracy.

To, o czym warto pamiętać, to fakt, że…

Różne talenty Gallupa = różne rodzaje dobrych rekruterek :)

Mam to szczęście, że znam talenty Gallupa całego mojego zespołu, w tym czterech rekruterek.
I od razu powiem, że każda z rekruterek jest inna i każda wspaniała :D

 • Ja uwielbiam myśleć (Intellection + Ideation) i testować (Learner), od razu próbuję optymalizować działania (Maximizer), koleżanka z Elastycznością (Adaptability) z łatwością biegnie „gasić pożary”.
 • Mam w zespole „naprawiaczy” (Restorative) i „osiągaczy” (Achiever) – cisną zadania, co bardzo szanuję, widzą potencjalne problemy i umieją załatać dziury, zanim nadejdzie katastrofa; zadają celne i trudne pytania, chcą rozumieć „dlaczego” :)
 • Mam osoby z Czarem (Woo), które szybko zjednują sobie ludzi, lekko wchodzą w relacje i zdobywają zaufanie :)
 • Są osoby z Bliskością (Relator, u mnie na 6 miejscu), które walczą o „swoich”, ale ostrożnie podchodzą do obcych i trochę trwa zanim zaufają. Dobrze być w ich bliskim kręgu!
 • Część osób ma Indywidualizację (Individualization), dzięki czemu umie zobaczyć, zrozumieć i pogodzić interesy różnych osób, a także sprawić, by każda z nich czuła się zauważona :)

Nie ma jednego zestawu talentów, który musisz mieć, aby być dobrą rekruterką.
Każdy zestaw talentów może być bazą dla sukcesu w tej roli :)

A to dlatego, że….

Dobra rekruterka to taka, która świadomie i mądrze korzysta ze swoich talentów.
Chce wykorzystywać mocne strony, aby spełniać się w pracy i pomagać innym.

Wraz z rozwojem własnych talentów możesz coraz lepiej wspierać innych.
Dalej pamiętasz o sobie, ale Twoje działania są nakierowane na szerszą perspektywę.
A to jedne z kluczowych kompetencji rekruterki! :)

Na co uważać przy wykorzystaniu testu Gallupa w rekrutacji?

Test Gallupa daje dość czytelne wyniki, ALE:
 • Sam wynik to tylko informacja, bez dalszej pracy nic to nie zmienia.
 • Talenty trzeba zrozumieć, aby móc z nich korzystać. Sama nazwa to tylko etykieta.
 • Wynik nie mówi CO możesz w życiu robić, ale JAK będziesz to robić.

W związku z tym, w kontekście rekrutacji warto pamiętać, że:
 • Test Gallupa nie służy selekcji – umożliwia pomiar talentów, ale nie ma jednego dobrego wyniku, nie można go oblać i sam fakt „posiadania” talentu nie oznacza, że umiesz go użyć.
 • Kandydat może mieć pożądane talenty, ale nie umieć ich używać. Jeśli talenty są niedojrzałe, wtedy będą bardziej przeszkadzać niż pomagać w działaniu. Z perspektywy rekrutacji ważniejsze jest jak dana osoba działa i czy zna siebie, a nie co „ma”.
 • Organizacja powinna dawać przestrzeń do wykorzystania talentów – nie tylko chcieć zatrudniać talenty i gwiazdy, ale też być gotowa, by dać im niebo, na którym będą mogły błyszczeć ;)
 • Warto tworzyć organizacje różnorodne. Podobne osoby będą się rozumiały, ale niekoniecznie poradzą sobie z ograniczeniami swojego sposobu działania. Warto szukać talentów, które się uzupełniają i wspierają, czasem odkleić od ideału i pomyśleć, kogo TERAZ potrzebujemy.

Czyli w skrócie:
Traktuj test Gallupa jako punkt wyjścia i odniesienia, ale nie jak wyrocznię :)
Szukaj osób świadomych siebie, bo samo zrobienie testu o niczym nie świadczy.

Jak pracować z talentami Gallupa w rekrutacji?

Tak całkiem ogólnie, to: CIERPLIWIE ;)
Nie jest to bowiem szybka i łatwa metoda, wymaga wytrwałej pracy :)


Jeśli Ty znasz swoje talenty, ale w organizacji to podejście nie jest znane:
 • Poznawaj i rozwijaj własne talenty, dzięki temu lepiej zrozumiesz swoje działanie, ale też zobaczysz, że to długi proces – to uczy pokory!
 • Opowiadaj i pokazuj jakie korzyści daje Ci znajomość talentów, szczególnie jeśli widzisz jak pomagają w codziennej pracy zawodowej :)
 • Dziel się ciekawymi artykułami, które pokazują sposoby wykorzystania testu Gallupa w praktyce, na przykład tym o obserwacji talentów w działaniu.
 • Zaproś koleżanki z pracy na meetup talentowy, aby poczuły moc wspólnego odkrywania mocnych stron :) Wiele osób takie doświadczenie przekonuje :)

Jeśli organizacja zna metodę Gallupa i jest jej przychylna:
 • Wplataj talenty Gallupa w dyskusje o profilu kandydata, pytaj o najważniejsze cechy poszukiwanej osoby; sprawdzaj czy wymagania są realne :)
 • Zachęcaj zespoły do pracy nad talentami, wzajemnego wsparcia w wykorzystaniu tego, co każdy umie i lubi robić :) I do szukania osób, które uzupełnią ich potencjał :)
 • Jeśli kandydat ma wykonany test wspomnij o tym, że firma pracuje w oparciu o metodę Gallupa, podaj przykłady działań – dla wielu osób może to być zachęcające :)

Jeśli kandydat zna swoje talenty Gallupa:
 • Pytaj o talenty w procesie, sprawdzaj czy osoba aktywnie korzysta z wiedzy, jaką o sobie ma :)
 • Dopasuj styl komunikacji do profilu talentów kandydata – zarówno typ informacji, formę kontaktu jak i dynamikę działań :)
 • Wplataj informacje ważne z perspektywy talentów kandydata w opowieść o roli, zespole i firmie, a Twoja oferta będzie mocniejsza!
 • Jeśli to możliwe, udziel informacji zwrotnej w oparciu o talenty, to pomoże danej osobie pracować dalej :)

Daj znać czy znasz już swoje talenty Gallupa, a jeśli nie – co Cię powstrzymuje ;)

Dobrych doświadczeń rekrutacyjnych,
Ania

Ps. „Ryba wpływa na wszystko” to hasło kampanii społecznej sprzed kilku lat ;)

Praktycznik ebook banner

To może Ci się spodobać:

Podziel się :)
Podąrzaj Dobra Rekruterka:

Otulam spokojem, wiedzą i zaufaniem. Pomagam budować dobre doświadczenia rekrutacyjne i wierzę w rekrutację opartą na relacji. Kocham biblioteki, artykuły biurowe i zapach świeżego chleba :)