with 2 komentarze
Most
autor: Christian Holzinger

 

W styczniu 2016 roku wykonałam ćwiczenie, które było początkiem dla powstania tego bloga. Wymaga ono skupienia i spokojnej analizy samego siebie. Gwarantuję, że jest tego warte, a wyniki Cię zaskoczą! Dzięki niemu poznasz, jaki jest sens Twojego życia. A to przecież warto wiedzieć, prawda?

W sieci krąży wiele podobnych ćwiczeń, ja przedstawiam to, które przetestowałam na sobie. Bo wiem, że działa. Jego autorka, Lavendaire, podobnie jak ja, wierzy, że życie każdej osoby ma sens. Zjawiamy się na tym świecie wyposażeni w wyjątkowe dary (np. nasze zdolności i doświadczenia) i w sposób niepowtarzalny zmieniamy świat. Choćby swoją obecnością.

Poniższy tekst jest przybliżonym tłumaczeniem postu Lavendaire, przygotowanym i umieszczonym tu za jej zgodą. Jeśli wolisz wykonać ćwiczenie w języku angielskim (ja tak je robiłam), zachęcam Cię do odwiedzenia jej bloga. Możesz też posłuchać wersji audio i zobaczyć autorkę oryginału TUTAJ.

 

SENS ŻYCIA A KARIERA ZAWODOWA

Twój sens życia nie jest równoznaczny z Twoją karierą zawodową, to bardziej misja i cel całego życia. Ten sam cel życia może być realizowany wieloma sposobami, w różnych zawodach. A to oznacza, że jest WIELE rzeczy, które możesz robić w życiu i wciąż być spełnioną osobą. Twój sens życia jest szerszy niż twoja kariera zawodowa – stoi u podstaw Twojego całego życia i wszystkich wartości, jakie wyznajesz. To odpowiedź na pytanie DLACZEGO jesteś na tym świecie. Dzięki niej znasz CEL swojego istnienia, przez co możesz łatwiej osiągnąć poczucie spełnienia i satysfakcji.

Miej świadomość, że poszukiwanie sensu życia to indywidualna droga. Możesz dojść do rozwiązania szybko albo myśleć o temacie przez dłuższy czas. Bądź cierpliwy i podejdź do pytań z otwartością. Uwierz, że Twoje życie ma sens, a Twoim zadaniem jest jego odkrycie i realizacja.

Pasja nas prowadzi
Autor: Ian Schneider

TE PYTANIA POMOGĄ CI ZNALEŹĆ SENS ŻYCIA

Daj sobie czas na znalezienie odpowiedzi. Podpunkty przy każdym z pytań pomogą  Ci poszerzyć temat, spojrzeć na dany obszar z nieco innej perspektywy. Możesz swobodnie wybrać tylko te podpunkty, które Ci odpowiadają. Jeśli wolisz pracować na papierze (ja wolę!) – ściągnij i wydrukuj ten PDF. Powodzenia!

1. CO SPRAWIA CI RADOŚĆ?
 • Jakie aktywności dają Ci radość?
 • Co uwielbiasz robić?
 • Co możesz robić przez wiele godzin bez poczucia zmęczenia?
 • Co uwielbiałeś robić jako dziecko? Jakie były Twoje ulubione zabawy?
 • Co sprawia, że czujesz pełnię życia?
 • Jakie zadania powodują, że z ekscytacją wstajesz rano z łóżka?

Odpowiedzi na te pytania to Twoje pasje. To Twój KOMPAS. Pasje oparte są na wewnętrznym poczuciu miłości i radości. Sprawiają ci przyjemność dlatego, że prowadzą cię tam, gdzie powinieneś się znaleźć.

2. W CZYM JESTEŚ WYJĄTKOWY?
 • Jakie masz naturalne zdolności? Co przychodzi ci z łatwością?
 • Jakie Twoje umiejętności chwalą rodzina i przyjaciele?
 • Za co najbardziej podziwiają Cię inni ludzie?
 • Jakie problemy innych rozwiązujesz? W czym inni proszą Cię o radę?
 • Co robisz tak dobrze, że inni nie mogą ocenić czy pracujesz czy robisz to dla przyjemności?
 • Co robiłeś gdy osiągnąłeś maksimum swojego potencjału w działaniu?

To twoja lista naturalnych talentów i mocnych stron. Oto Twoje NARZĘDZIA. Otrzymałeś je aby UŻYWAĆ ICH do pomocy innym  i przyczyniać się przez to do rozwoju świata na swój wyjątkowy sposób.

3. JAK WYGLĄDA TWOJE IDEALNE ŻYCIE?
 • Jakie jest Twoje wymarzone życie?
 • Co zrobiłbyś ze swoim życiem, gdybyś miał pewność, że osiągniesz sukces?
 • Co byś robił, gdybyś nie musiał się martwić o pieniądze?
 • Gdyby za każdą pracę na świecie płacono 15zł/godzinę, co byś wybrał jako swój zawód?
 • Jakie chcesz mieć życie za 10 lat? Kto będzie w nim obecny? Gdzie chcesz żyć?
 • Jak spędzasz swój czas? Jak wygląda twój idealny dzień/tydzień/rok?

Nie ograniczaj się w odpowiedziach. Pozwól sobie opisać największe i najszczersze marzenia, ponieważ twoje idealne życie JEST osiągalne – a pierwszy krok to przyznanie się do tego, czego naprawdę chcesz. To Twoja WIZJA. Pokazuje ci kim chcesz być.

4. JAK MOŻESZ POMÓC ŚWIATU?
 • Komu chcesz pomóc?
 • Jak chcesz pomagać? (ucząc, będąc wolontariuszem, przekazując dary..)
 • Jak inni mogą skorzystać z Twoich mocnych stron?
 • Co robiłeś gdy wpłynąłeś pozytywnie na życie innych? Jak się wtedy czułeś?
 • Jakie sprawy społeczne mają dla Ciebie znaczenie? Co w świecie i społeczeństwie Cię smuci lub denerwuje?
 • Gdybyś miał 10 minut na przemówienie do świata, o czym byś mówił i dlaczego?

Prawdziwe szczęście i spełnienie ma swoje źródło w dawaniu czegoś od siebie i pomaganiu innym. Istotnym składnikiem Twojego sensu życia jest to, w jaki sposób przyczynisz się do losów świata i życia osób, które spotkasz na swojej drodze. To Twój WPŁYW.

5. Szukaj wzorów

Po spisaniu wszystkich odpowiedzi przejrzyj je w poszukiwaniu wspólnych wzorów. Zastanów się czy Twoje talenty i zdolności mają jakieś wspólne wątki? Pomyśl, co łączy różne aspekty Ciebie, w zakresie pasji, talentów, marzeń i wpływu.

6. Napisz deklarację swojego sensu życia

Usiądź w spokojnym otoczeniu i przygotuj kartkę papieru. Na jej górze zapisz pytanie: “Jaki jest prawdziwy sens mojego życia?” Pozwól, by odpowiedź sama do ciebie przyszła. Zapisuj kolejne pomysły dotąd, aż poczujesz, że znalazłeś właściwe określenie. Słowa, których używasz nie muszą być piękne ani poetyckie, ważne byś czuł, że Cię inspirują. Gdy trafisz na właściwe zdanie, powinno Cię ono poruszać emocjonalnie, tak, by każde słowo miało dla Ciebie znaczenie. Oczywiście później możesz zmieniać swoją deklarację, jeśli będziesz tego potrzebować.

Podsumowując to ćwiczenie:

Twój SENS ŻYCIA to podążanie za Twoim KOMPASEM i używanie Twoich NARZĘDZI aby zrealizować Twoją WIZJĘ i osiągnąć Twój pożądany WPŁYW.

Fajnie jest stworzyć zwięzłe i unikalne zdanie, ale nie zawsze jest to możliwe jeśli chcesz uwzględnić wszystkie te elementy.
Bądź cierpliwy w swoich próbach :)

 

Pamiętaj, że tylko Ty możesz być najlepszą i prawdziwą wersją Ciebie. A kiedy żyjesz zgodnie ze swoim sensem życia, w sposób naturalny inspirujesz innych. Ludzie czują, gdy ktoś robi to, do czego został stworzony, przez co inspiruje i zachęca innych, by robili to samo. Dodatkowo, gdy żyjesz pełnią swojego życia, sprawiasz, że świat staje się lepszym miejscem, bo oferujesz mu najlepszą wersję siebie. Gdyby wszyscy żyli zgodnie ze swoim sensem życia, byliby szczęśliwi i spełnieni, robiąc to co umieją najlepiej i wspierając w tym innych. Świat byłby wspaniałym miejscem.

 

Jeśli chcesz posłuchać więcej o szukaniu sensu swojego życia, to mówią o tym obrazowo (i po angielsku):
Adam Leipzig, Scott Dinsmore, Ashley Stahl oraz John Scherer. A przewrotnie o sensie życia pisze świetna Alexandra Franzen.

Jestem bardzo ciekawa, co Ci wyjdzie :)
Pochwal się w komentarzach lub wyślij mi mail na pytania@dobrarekruterka.pl.

Znasz kogoś, kto szuka swojej drogi? Podziel się z nim linkiem!
Świat będzie Ci wdzięczny! :)

Podziel się :)
Podąrzaj Dobra Rekruterka:

Otulam spokojem, wiedzą i zaufaniem. Pomagam budować dobre doświadczenia rekrutacyjne i wierzę w rekrutację opartą na relacji. Kocham biblioteki, artykuły biurowe i zapach świeżego chleba :)