with Brak komentarzy

Jak zostać rekruterem?

Ostatnio otrzymałam to pytanie od dwóch osób, więc może chętnych jest więcej?
Postanowiłam zebrać kilka odpowiedzi – może Tobie też się przydadzą :)

Uprzedzam też, że ja już jestem rekruterką, więc wiem jak ja nią zostałam, ale to było 10 lat temu ;)
Wolę szczerze zaznaczyć, że moje początki przypadły na zupełnie inne czasy :)

Jak obecnie można zostać rekruterką lub rekruterem?

Napiszę Ci jak można to zrobić i jak ja bym się do tego zabrała ;)
A przy okazji zbiorę osoby i miejsca, które są dobrym źródłem wiedzy.

 

Jak zostać rekruterem? Stopniowo! ;)

Rekruterem nie zostaje się z dnia na dzień. To proces, w którym zdobywasz wiedzę o branży, roli oraz organizacji, dla której poszukujesz pracowników. To trwa. Dlatego nie licz proszę na to, że zostaniesz rekruterem w miesiąc. Możesz w ciągu miesiąca zacząć wykonywać zadania rekrutera, ale na to, aby zostać rekruterem „end to end”, czyli wspierać cały proces zatrudnienia, potrzeba czasu.

Nie licz na to, że zostaniesz rekruterem w miesiąc.
W ciągu miesiąca możesz jedynie zacząć wykonywać zadania rekrutera.
(I to już jest ważny krok!)

Przedstawię Ci więc proces wchodzenia w świat rekrutacji.
Szczerze zaznaczam także, że opiszę to tak, jak ja bym to zrobiła – a więc:

a) Przy nastawieniu na zdobywanie wiedzy z zakresu rekrutacji
b) Przy niskich kosztach wstępnych
c) Przy mocnym osadzeniu się w branży, zanim w nią wejdę

Takie są moje preferencje, jeśli chodzi o zmiany, ale Ty – jeśli wolisz inaczej – możesz zacząć od razu od kursów, szkoleń czy szukania pracy. Ja opisuję tu opcje oraz kolejność, którą sama bym wybrała – wiem jednak, że nie każdy chce minimalizować inwestycje względem czasu, niektórzy chcą szybko i z efektami do razu :) Wybierz więc ze ścieżki poniżej to, co Ci pasuje.

Chcesz zostać rekruterem? Otocz się rekruterami!

Krok pierwszy to dla mnie wejście do świata rekruterów, czyli – w dzisiejszych czasach – dołączenie do grup online, które rekruterów skupiają. To opcja darmowa i szybka, a pozwoli Ci od razu obserwować praktykę pracy w roli rekrutera. Nawet bez doświadczenia w branży możesz obserwować czym branża „żyje” – o czym dyskutują rekruterzy, jakiej wiedzy szukają?


Grupy, w których jestem i polecam:


Aby zostać rekruterem… obserwuj głosy świata rekrutacji.

To kolejny ważny (i darmowy!) krok – obserwacja tych, których głos liczy się w świecie rekrutacji. To najczęściej także osoby, które za darmo dzielą się wiedzą, zbierają i selekcjonują wieści z branży oraz zadają pytania i rozpoczynają dyskusje, w których poznasz kolejne ciekawe osoby.

Warto zaglądać nie tylko na ich strony czy blogi, ale także mieć w sieci znajomych na LinkedIn!

Jeśli napiszesz sympatyczną wiadomość taką jak poniżej, raczej nikt nie odmówi! :)

„Cześć, szukam dobrej wiedzy z zakresu rekrutacji, cenię Twoją działalność i informacje, które przekazujesz :) Nie chcę przegapić tego, czym dzielisz się w sieci, więc chętnie połączę nasze sieci znajomości. Dobrego dnia!”


Z osób, które warto obserwować:


Chcesz zostać rekruterem? Słuchaj rozmów o rekrutacji!

Świetnym (i znów, darmowym!) sposobem na zdobycie szerszej wiedzy o rekrutacji jest słuchanie podcastów. Na spacerze, przy gotowaniu, odcinkami czy seriami, nawet po 10 minut – to Ty decydujesz kogo i kiedy słuchasz, a do dyspozycji masz wiele narzędzi, niektórych już wbudowanych w Twój telefon! (np. Apple). Podcasty znajdziesz też na Spotify :)


Z podcastów, które znam, tematu rekrutacji dotykają:


A tutaj możesz posłuchać mnie:


Jeśli interesują Cię podcasty w szerszej perspektywie HR, to świetne zestawienia znajdziesz:


Dyskusje o rekrutacji możesz znaleźć także w mniej typowych miejscach, takich jak świat biznesu online. Ważnym głosem w tym zakresie jest Ola Budzyńska (PSC), która o rekrutacji do swojego zespołu (zwanego „gangiem PSC”) wspominała w licznych wpisach oraz podcaście. Darmowa wiedza, inne spojrzenie. Co więcej, jeśli chcesz, możesz nawet brać udział w jej procesie rekrutacji, aby doświadczyć go na sobie ;)

Aby zostać rekruterem… zaangażuj się w wydarzenia dla rekruterów.

W czasach pandemii pojawiło się wiele inicjatyw online, organizowano liczne webinary a konferencje zmieniły formułę na spotkania w sieci. Dzięki temu masz dostęp do nieograniczonych lokalizacją (a często i liczbą widzów!) spotkań, które często są darmowe! Co więcej… możesz też oglądać ich nagrania! :) Dlatego obserwuj, szukaj i oglądaj webinary oraz konferencje związane z rekrutacją. Szczególnie dobrym momentem są kampanie sprzedażowe nowych kursów – wtedy autorzy organizują darmowe spotkania, na których dzielą się wiedzą i opowiadają o swojej ofercie.


Wydarzenia, które warto śledzić:

  • Recruitment Open Community i ich ROC day (płatny, ale nastawiony w 100% na praktykę w rekrutacji!)
  • Diversity Hub – esencją ich działań jest wspieranie różnorodności w środowisku pracy
  • Wyzwania HR i Pracuj.pl –są świetnym źródłem wiedzy i coraz częściej organizują webinary :)
  • EB masters – tematy mocniej związane z marką pracodawcy, ale także inspirujące! Plus „ludzie od EB” często pierwsi ogarniają nowinki technologiczne, więc możesz podpatrzeć, jak robi się angażujące i ciekawe prezentacje :)

Chcesz zostać rekruterem? Inwestuj w szkolenia od praktyków!

Jeśli myślisz o zostaniu rekruterem, możesz iść na studia podyplomowe z zarządzania zasobami ludzkimi (ZZL), jednak miej świadomość, że tam głównie poznasz wiedzę z zakresu HR, a temat rekrutacji obejmą pewnie… jedne zajęcia lub jeden zjazd. Dlatego, jeśli myślisz o studiach podyplomowych pod kątem roli rekrutera – dokładnie sprawdź program, żeby się później nie zdziwić! (I to nie jest zarzut – po prostu ZZL to obszar szerszy niż rekrutacja).


Wiem, że mocniej o rekrutacji mówi się na studiach podyplomowych na AGH w Krakowie, znam część wykładowców i jedną osobę, która realizowała te studia i była zadowolona :)
Warto zajrzeć: TALENT MANAGEMENT IN TECH COMPANIES

Znalazłam też studia „IT Talent Acquisition” na UE we Wrocławiu – tu nic nie wiem o kadrze ani przebiegu, ale (jak widać), szybki research w Google pomaga znaleźć opcje :)


Świetną alternatywą dla studiów podyplomowych są kursy online i szkolenia, które przygotowali praktycy rekrutacji :) Obecnie na rynku dostępne są trzy duże kursy, w których znajdziesz wiedzę z zakresu rekrutacji. Od razu zaznaczę, że sama z nich nie korzystałam, ale niektóre z tych osób znam osobiście (Kasia Tang), działalność wszystkich obserwuję w sieci. Każda z nich jest inna, moja intuicja mówi, że Cię nie skrzywdzą :)

Zajrzyj, poczytaj lub napisz do autora kursu – wybierz rozwiązanie dla siebie :)


Do wyboru masz kursy:


Nawet jeśli nie można teraz zapisać się do programu – skorzystaj z nagrań webinarów, sprawdź darmowe fragmenty – oceń, czy sposób dzielenia się wiedzą danej osoby Ci odpowiada :)


Innym sposobem na zdobycie wiedzy z zakresu rekrutacji mogą być ebooki:


Chcesz zostać rekruterem? Buduj swoją bazę wiedzy!

Niezależnie od sposobu, w jaki zdecydujesz się zdobywać wiedzę, kluczowe jest, abyś przetwarzała ją najlepiej jak umiesz. Czyli gdy słuchasz szkolenia, podcastu czy webinaru, rób notatki!


Wypisuj:

  • Czego nie rozumiesz, nie wiesz?
  • Co chcesz sprawdzić, poczytać o tym więcej?
  • Co Cię zainteresowało, zaciekawiło?

Jak zostać rekruterem? Rekrutować! :D

Może wydaje się to banalną poradą, ale… nadejdzie taki czas, gdy po prostu trzeba zacząć.
Dlatego kolejnym możliwym krokiem jest przeglądanie ofert pracy dla rekruterów.


Warto je przeglądać w dwóch celach:

a) Widzisz co się dzieje na rynku, jakie oferty są dostępne
b) Widzisz jakie są kryteria, w co inwestować, czego się uczyć
c) Możesz aplikować na pierwsze oferty – staże, praktyki czy role zdalne


I szczerze Ci powiem, że ja jestem jedną z tych osób, które aplikują nawet na „słabe oferty”, czyli darmowe staże czy praktyki „za uśmiech”. Serio. Za moich czasów praktyki były tylko bezpłatne, miesięczne albo i dłuższe – i nie twierdzę, że jest to OK. Ale jeśli nie mam innej opcji zdobycia doświadczenia, to pcham się tam, gdzie ktoś da mi szansę – nawet na chwilę, za darmo – bylebym mogła zobaczyć, jak to wygląda. I całkiem możliwe, że to, co zobaczę to patologia branży – wciąż, będę wiedziała, co może mnie spotkać, jak mogą wyglądać procesy rekrutacji – dzięki temu zrozumiem, co jest dla mnie ważne i jak CHCĘ, żeby wyglądała moja praca.

I wcale nie musisz pracować „dla Janusza biznesu”, który ewidentnie będzie chciał Cię wykorzystać i zapłacić niewiele. Możesz zaproponować wsparcie rekrutacyjne znajomej, która szuka pomocy do swojego biura albo za darmo pomóc koleżance w przygotowaniu ogłoszeń czy przejrzeniu aplikacji. Chodzi o to, żebyś poczuła tę pracę, zanurzyła w niej ręce. I sprawdziła, czy lubisz też „minusy” pracy rekrutera, a zapewniam Cię, że takie są :)


Gdzie znajdziesz oferty pracy dla rekruterów:


Trzymam kciuki za Twoją przygodę ze światem rekrutacji!
Ania

Zdjęcie: Christin Hume / unsplash.com

To może Ci się spodobać:

 

Podziel się :)
Podąrzaj Dobra Rekruterka:

Otulam spokojem, wiedzą i zaufaniem. Pomagam budować dobre doświadczenia rekrutacyjne i wierzę w rekrutację opartą na relacji. Kocham biblioteki, artykuły biurowe i zapach świeżego chleba :)